Історія


Із появою в Черкасах успішної та перспективної баскетбольної команди «Черкаські Мавпи» про наше місто заговорили по-новому. Баскетбол став професією, захопленням, хобі для багатьох черкасців, а баскетбольний майданчик – улюбленим місцем відпочинку. Черкаси перетворилися на столицю баскетболу. Відтепер тут народжуються баскетбольні традиції, а «Черкаські Мавпи» прославляють наше місто далеко за межами України.

Паралельними шляхами до спільної мети

Ідея створення у Черкасах баскетбольної команди виникла весною 2003 року. Спершу великі любителі баскетболу та фахівці з цього виду спорту Олександр Нагорний і Володимир Марченко організували в Черкасах чемпіонат міста серед чоловічих команд. Боротьбу за перемогу в міському турнірі вели 5 команд, зокрема, дві команди з Черкаського національного університету ім. Б. Хмельницького, по одній команді з Черкаського інституту пожежної безпеки ім. Героїв Чорнобиля та Черкаського державного технологічного університету, а також збірна міста. Після вдало проведеного чемпіонату окрилені маленьким успіхом Володимир Марченко, Олександр Нагорний та Олександр Голинський вирішили створити професійну баскетбольну команду, яка могла б виступати у чемпіонаті України.

А вже восени почалася підготовка до чемпіонату України серед команд першої ліги. На те, що дебют за збігом обставин мав відбутися у 13 сезоні, ентузіасти не зважали. Було запрошено до команди черкаських хлопців, які пройшли школу дитячо-юнацького баскетболу, і кількох студентів з Черкаського інституту пожежної безпеки. Повернулися до Черкас Сергій Марченко та Дмитро Кукуруза, які грали у Вінниці у тамтешньому баскетбольному клубі.

Щодо вирішення найбільш складного питання – фінансування команди, то переговори із потенційними спонсорами велись постійно, однак все закінчувалося обіцянками. Лише ректор Черкаського інституту пожежної безпеки Микола Шкарабура підтримав ентузіазм першопрохідців, що стало, до речі, вирішальним у прагненні стартувати в чемпіонаті України серед команд першої ліги. Команду назвали “Рятівник-Черкаси”.

Дві гри першого туру черкаські баскетболісти програли. У наступних же чотирьох матчах вони таки здобули свої перші дві перемоги. А вже після чотирьох виграшів у третьому турі ”Рятівник-Черкаси” став реальним претендентом на вихід із групи “А” до наступного етапу чемпіонату.

З огляду на те, що у команди були фінансові проблеми, Нагорний, Марченко і Голинський вирішили звернутися за допомогою до директора Черкаського ДОКу Сергія Одарича. Чому саме до Одарича? Річ у тім, що керівникам клубу вже важко було повірити, що баскетбольній команді у Черкасах хтось допоможе. Одарич у місті тоді був людиною новою, і приїхав з Києва, де баскетбол, завдяки БК “Київ” був уже на підйомі. На той час розмова мала вестися лише про допомогу в покупці м’ячів, комплектів форми. Тоді Марченко, Голинський і Нагорний ще не знали, що у 2003 році аналогічну ідею створення у Черкасах баскетбольної команди виношували… Сергій Одарич зі своїм бізнес-партнером Михайлом Бродським.

Урятувати ДОК і баскетбольну команду

Сергій Одарич приїхав до Черкас у 2002 році для того, щоб очолити деревообробний комбінат і зробити його за рік-півтора прибутковим підприємством. Коли Сергій Одарич став директором ДОКу, у підприємства було троє власників: він, Михайло Бродський та Сергій Ремінний. Із цієї трійки лише Сергій Ремінний не є великим фанатом баскетболу. На той час у Одарича і Бродського була мрія – після виведення ДОКу з кризи частину прибутку спрямовувати на баскетбол.

За рік, восени 2003 року, ДОК почав отримувати прибутки. Тоді Сергій Одарич та Михайло Бродський вирішили, що почнуть втілювати в життя баскетбольний проект орієнтовно через рік. Єдиною умовою було повне погашення ДОКом боргів. За кілька днів після розмови на цю тему до директора ДОКу за допомогою підтримати черкаську баскетбольну команду „Рятівник" звернулися Нагорний, Голинський, Марченко.

– На той момент, – згадує Сергій Одарич, – ми нічого не знали про „Рятівник". Керівників команди до мене направила Ніна Андріївна Набокіна. У свій час Машбуд, де Ніна Набокіна була одним з менеджерів, надавав посильну допомогу місцевому баскетболу і таким чином вона була знайома з Володимиром Марченком. Гості мені розповіли, що тієї допомоги, яку надає пожежний інститут для участі у чемпіонаті України серед команд першої ліги, замало. Я сказав – чудово, що у нас сходяться думки, але ДОК ще не може зайнятися цим проектом в повному обсязі. Щоправда я пообіцяв, що подумаємо, в яких масштабах ми зможемо допомогти. Порадившись з Михайлом Бродським і зваживши всі наші можливості, ми вирішили, незважаючи на те, що ДОК ще не розрахувався з боргами, допомогти команді. „Рятівник" міг просто не дограти до кінця сезону, це з одного боку. З іншого боку, нам все одно потрібно було починати з першої ліги хоча й через рік. Тому ми спробували використати свій шанс на рік раніше, ніж планувалось. Тим паче ми бачили, що ДОК у сезоні 2004/2005 років зможе фінансувати команду, яка змогла б поборотись за путівку до суперліги. Ми прийняли рішення знайти резерви і фінансувати „Рятівник". В оперативному порядку було утворено спортивний клуб „Черкаси", який був зареєстрований 29 січня 2004 року. До його складу ввійшов „Рятівник" і участь у чемпіонаті вже продовжив під нашим патронатом.

Сезон 2004-2005рр. баскетбольна команда почала під назвою „Черкаські Мавпи”. Турнірну дистанцію у вищій лізі «Черкаські Мавпи» з новим головним тренером Анатолієм Федоренком пройшли рівно, здобувши путівку до суперліги.

Молода команда з високими амбіціями

У сезоні 2005/2006 рр. перед «Мавпами» керівництво команди поставило завдання – протягом сезону боротися за бронзові нагороди суперліги. Команда з поставленою задачею впоралася, і на фініші сезону вела боротьбу із БК «Хімік» за 3 місце. Перемогу в цьому протистоянні здобув южненський клуб, а «Черкаські Мавпи» посіли 4 місце.

У сезоні 2006/2007 «Черкаські Мавпи» дебютували у розіграші європейського Кубку Виклику. Успішно пройшовши груповий етап єврокубка, «Мавпи» дійшли до чвертьфіналу, де у напруженій боротьбі поступились землякам із Дніпропетровська- БК «Дніпро». У 16 чемпіонаті України «Мавпи» посіли четверте місце. Таки й же результат команда показала в розіграші Кубка України.

У 2007 році центровий “Черкаських Мавп» Кирило Фесенко став п'ятим вітчизняним баскетболістом, якого запросили грати в Національну баскетбольну асоціацію (НБА) – США. За час перебування в черкаському клубі Фесенко показував високі результати, підтверджуючи тим самим, що він є одним із найперспективніших українських гравців. Грою черкаського баскетболіста зацікавилася «Юта Джаз» із НБА. Керівництво «Черкаських Мавп» підтримало прагнення Кирила грати в НБА, й улітку 2007 року наш баскетболіст підписав контракт із американською командою «Юта Джаз».

«Юта Джаз» – професійний баскетбольний клуб, що виступає в Національній баскетбольній асоціації. Команда була заснована в 1974 році. Клуб базується в місті Солт-Лейк-Сіті, штат Юта.

Загалом у сезоні 2007/2008 команда у регулярному Чемпіонаті фінішувала лише сьомою, з розіграшу Кубку України вибула після ?, а у Кубку Європи FIBA пройшовши кваліфікацію, "вилетілa" після 1 групового раунду. Причиною провалу стала навала травм та невдала селекційна політика, що призвело до зміни більш як 10-ти гравців у складі команди поточного сезону. Також був звільнений головний тренер Андрій Подковиров та запрошений на його місце досвідчений серб Йовіца Арсіч, що також є головним наставником національної Збірної Македонії.


Сезон 2008/2009 «Черкаські Мавпи» розпочали з найсильнішим складом за всю історію команди. Балканські легіонери дуже високого рівня з’явились в команді вже влітку, і «Мавпи» підійшли до чемпіонату новоствореної ліги УБЛ повністю готовими до боротьби. Перші 2 кола чемпіонату пройшли за домінування «Черкаських Мавп». Підопічні Йовіци Арсіча зробили впевнену заявку на перемогу в УБЛ, проте повністю проваливши кінцівку сезону, команда так і не змогла зібратись з силами. Як наслідок, в пасиві «Мавп» 9 місце чемпіонату. Серед причин провалу називалась саме відсутність командної гри та несприятливий мікроклімат в колективі. Зіркові виконавці перестали знаходити спільну мову, і як результат, команда провалила сезон.

Перед початком сезону 2009/2010 керівництво команди взяло курс на «перезавантаженя» та українізацію. Переглянувши власну кадрову політику та проаналізувавши помилки менеджмент «Мавп» укладає контракти з українськими гравцями з метою формування кістяка команди. Паралельно розвивається дитяча школу черкаського баскетболу, найкращим вихованцям якої гарантовані місця в основному складі команди. Розроблюється стратегія розвитку Клубу на найближчі 3 роки.

Новий сезон команда розпочинає, вперше після памятного 2005-го, у Вищій лізі. Перед "Черкаськими Мавпами" ставиться завдання виграти чемпіонат та знову повернути Черкасам прописку в Суперлізі. Під проводом старожили тренерського цеху клуба - Володимира Холопова Мавпи легко стають чемпіонами в другому за значимістию турнірі держави. Черкаський клуб цього сезону трощить всіх всоїх опонентів у Вищій лізі і вписує своє ім'я в скрежалі вітчижняного баскетболу, як команда що виграла чемпіонат без жодної поразки!!! Та попри це "Черкаські Мавпи" з різних причин не стають учасниками АБКУ "Суперліга".

Конфлікт був вичерпаний після другного чемпіонства у Вищій лізі "Черкаських Мавп" (сезон 2010-2011). На черговому засіданні АБКУ "Суперліга" (22-го червня 2011) було прийняте одноголосне рішення про членство "Черкаських Мавп" у Суперлізі. Ця перемога стала однією з найважливіших за всю історію черкаського баскетболу.

Головним завданням в сезоні 2011-2012 у команди Володимира Холопова було закріпитися в еліті українського баскетболу. Черкасці знову почали збирати переповнений ПС "Будівельник", який вміщує більше тисячі вболівальників. Саме в цей сезон до Черкас приїхав один з найяскравіших баскетболістів за всю історію українського баскетболу - Вілл Соломон. Та попри якісні баскетбольні шоу зірка не допоміг команді вити у плей-оф. Також на заваді цьому стала велика кількість травм, яких по ходу чемпіоната припускалися ключові гравці команди. 
  
Фактично відразу після завершення сезону керівництво "Черкаських Мавп" заявляють про амбітні плани на наступний сезон і повертають до керма команди сербського спеціаліста - Йовіцу Арсіча. В свою чергу тренер зауважує, що його команда в сезоні 2012-2013 має йти серед когорти лідерів Суперліги. Також одним з пріорітетів у новому сезоні буде залучення вихованців баскетбольної школи "Черкаських Мавп" до головної команди клубу.


   Попри доволі потужний склад, першу частину сезону черкасці собі не можуть занести до активу. Команда знаходилась поза зоною плей-офф і лише з початком 2013-го почала набирати. Свою кращу гру показували лідери черкасців – Чарльз Томас і Томас Делінінкайтіс. Відтак, набравши хороший темп, «Мавпи» буквально увірвалися в плей-офф, при цьому виграли ледь не всі останні матчі регулярки. Головне розчарування цього сезону відбулося у плей-офф. Черкасці не змогли здолати в очній дуелі «Ферро-ЗНТУ» і поступилися у серії з рахунком 1:4, хоча й у всіх програшних матчах були близькими до успіху. 

   Програвши важливу серію, Арсіч припинив співпрацю з «Мавпами», а власниками клубу було прийняте рішення дати другий шанс Володимиру Холопову. До другої спроби українського наставника в історії клубу сталася знакова подія: про Баскетбольну школу «Черкаських Мавп» дізналася вся Європа! На домашньому юнацькому Євробаскеті збірна України, яку вели за собою вихованці клубу, зуміла увійти в десятку кращих. Наш же Святослав Михайлюк потрапив до символічної збірної турніру та став другим за результативністю гравцем Євробаскету! Після такого тріумфу вихованці «Черкаських Мавп» отримали заслужене місце в основі клубу. У сезоні 2013-2014 головну команду клубу, окрім Михайлюка, поповнили Кобець, Руслов та Воєвода.


   Старт нового сезону важко записати до активу «Черкаських Мавп». Команда важко стартувала в Суперлізі і через незадовільні результати Холопов припинив співпрацю з клубом. Тренерське кермо було віддано Максиму Міхельсону, який протягом років роботи з юнацькими командами клубу досягнув вагомих результатів. Під час представлення команді наставника президент клубу – Сергій Одарич – поставив завдання-максимум – вихід у плей-офф Суперліги, а також висловив сподівання на вихованців клубу уже в цьому сезоні. 

  
З приходом тренера, з яким повязані найгучніші успіхи у юнацькому баскетболі нашого клубу, була зроблена ставка на своїх вихованців. Причому синхронно, через події в країні, Україну почали полишати легіонери. Чемпіонат перспективна молодь на чолі з капітаном - Андрієм Кальніченком завершила на 11-му місці.


 
Сезон 2014-2015 в Україні пройшов під знаком «шанс для молоді». Через ситуацію в Україні кількість легіонерів у внутрішньому чемпіонаті суттєво знизилася. Черкаська молодь на чолі з вихованцем клубу – Олександром Кобцем прекрасно себе зарекомендувала. Правда у спортивному плані команда зупинилася за крок від бажаного результату. «Мавпи» вийшли у плей-оф Суперліги, але пробитися у другий етап вони не змогли. Чвертьфінальну серію черкасці програли БК «Київ» - 1:4.

  Битва за бронзу - так уболівальникам "Черкаських Мавп" запам'ятається сезон 2015-2016. У чемпіоноті України, під егідою ФБУ цього сезону виступало 9 клубів, серед яких єдиний представник Єврокубків - "Хімік" та амбітні "Динамо" і "Кривбас". Саме ці три клуби розділили між собою медалі чемпіонату України. "Черкаські Мавпи" відчайдушно билимся за бронзові нагороди, але програли бронзову серію "Кривбасу" з рахунком 2:3. Кращим атакуючим захисником чемпіонату був визнаний вихованець "Черкаських Мавп" - Олександр Кобець. У Кубку України наш клуб теж був у четвырцы кращих. У першому матчі Фіналу Чотирьох команда Максима Міхельсона поступилася "Хіміку", який і виграв трофей.


   Сезон 2016/2017 став черговим випробуванням молоді. Суперліга Парі-Матч відчутно додала у конкуренції після повернення до української еліти “Будівельника” та “Дніпра”. Черкасці не залишили своїх амбітних планів і знову нав’язали боротьбу за бронзу Суперліги. В підсумку команда Максима Міхельсона фінішувала четвертою у регулярному чемпіонаті, а битву за бронзу у плей-оф програла “Дніпру” з рахунком 2:3.

Суперліга Парі Матч 21-й тур 09 лютого 2018, початок о 18:30
Черкаси, ПС "Будівельник"
Черкаські Мавпи
78 : 77
Будівельник
Суперліга Парі Матч 22-й тур 13 лютого 2018, початок о 19:00
Черкаси, ПС "Будівельник"
Черкаські Мавпи
96 : 76
Миколаїв
Суперліга Парі Матч 23-й тур 15 лютого 2018, початок о 19:00
Черкаси, ПС "Будівельник"
Черкаські Мавпи
104 : 86
Запоріжжя
Суперліга Парі Матч 24-й тур 02 березня 2018, початок о 19:00
Дніпро, ПС Шинник
Дніпро
69 : 83
Черкаські Мавпи
Суперліга Парі Матч 25-й тур 04 березня 2018, початок о 14:00
Харків, СК Політехнік
Політехнік
75 : 96
Черкаські Мавпи
Суперліга Парі Матч 26-й тур 23 березня 2018, початок о 18:30
Черкаси, ПС "Будівельник"
Черкаські Мавпи
88 : 72
БІПА
Суперліга Парі Матч 27-й тур 25 березня 2018, початок о 14:00
Черкаси, ПС "Будівельник"
Черкаські Мавпи
99 : 67
Хімік
Суперліга Парі Матч 1/4 29 березня 2018, початок о 19:00
Черкаси, ПС "Будівельник"
Черкаські Мавпи
128 : 89
Авантаж-Політехнік
Суперліга Парі Матч 1/4 31 березня 2018, початок о 14:00
Харків, ПС "Локомотив"
Авантаж-Політехнік
80 : 104
Черкаські Мавпи
Суперліга Парі Матч 10 квітня 2018, початок о 19:00
Черкаси, ПС "Будівельник"
Черкаські Мавпи
91 : 78
МБК "Миколаїв"
Суперліга Парі Матч 12 квітня 2018, початок о 19:00
Черкаси, ПС "Будівельник"
Черкаські Мавпи
83 : 54
МБК "Миколаїв"
Суперліга Парі Матч 15 квітня 2018, початок о 16:00
Миколаїв, ПС "Надія"
МБК "Миколаїв"
57 : 59
Черкаські Мавпи