Погляд черкаських спеціалістів на реформи в юнацькому баскетболі

  ФБУ на своєму засіданні затвердила новий Додаток до Положення про проведення чемпіонату України серед юнацьких команд. Відтепер у юнацькому баскетболі діятиме низка обмежень та нових правил.

   Так, відповідно до нового Додатку, у підлітковому баскетболі під час матчу певні шестеро виконавців повинні грати протягом п’яти хвилин із замінами, наступну п’ятихвилинку на паркеті проведуть інші шестеро гравців. Також у міні-баскетболі (до 12 років) тепер тренери зможуть брати хвилинну перерву у кожному періоді.

  Окрім цього, президент федерації, Олександр Волков, висунув пропозицію про заборону в дитячому баскетболі зонного захисту та пік-н-ролів. Ця пропозиція також була прийнята.

    «Ми беремо приклад з провідних у баскетбольному плані європейських держав. У Іспанії вже давно триває заборона на зонний захист та пік-н-роли. Ми не вигадуємо нічого свого, а беремо приклад з провідних країн, послідовно вводимо такі обмеження. Я вважаю, що це абсолютно правильне нововведення. Тому всі члени президії федерації проголосували за нього одноголосно. Це рішення давно назрівало у нашому баскетболі. «Зону» ми вже давно заборонили, тепер заборонили пік-н-роли. Протягом своєї кар’єри я обслуговував низку Євробаскетів у різних вікових категоріях. Наші команди можна дуже легко відрізнити від інших. Ми не вміємо грати в захисті і не вміємо грати один на один. Це проблема нашого баскетболу, тому нам потрібно щось робити», – зазначає Володимир Драбіковський, начальник суддівського відділу ФБУ.

   Своїм баченням цих нововведень поділилися з нами і тренери юнацьких команд «Черкаських Мавп».

   Микола Неухацький, головний тренер БК «Черкаські Мавпи-01»: «Заборона пік-н-ролів та зонного захисту є хорошим нововведенням у дитячому баскетболі. Діти з найменшого віку повинні вчитися грати один на один, грати індивідуально. А оці всі обмеження лише шкодять цьому. Тому, звичайно, ці нововведення є слушними. Стосовно того, що протягом чверті повинні грати всі 12 гравців із замінами – це теж хороша новаці. Оскільки неприйнятним є те, коли тренери не дають відпочити певним гравцям, у той час як інші взагалі на паркет не виходять. Добре також, що тепер дозволено тренерам брати один тайм-аут під час чверті. Наставник команди повинен мати якісь важелі впливу на своїх гравців, протягом періоду».

   Максим Міхельсон, головний тренер БК «Черкаські Мавпи-96,-99»: "У ранньому віці ці нововведення дуже слушні і навіть необхідні. Зрозуміло, що головним позитивним моментом заборони зонного захисту і використання пік-н-ролу є розвиток індивідуальних можливостей гравців. Зонний захист не дає можливості грати один в один, тобто гравці не працюють на максимумі своїх індивідуальних можливостей і фактично не розвивають їх. Це ж саме стосується і «заслонів»: гравець не може обіграти опонента, до нього підходить партнер, ставить спину і той вже обіграє порожнє місце. Але тут дуже важливо впіймати той момент, коли в юнацькому баскетболі треба дозволяти ці баскетбольні елементи. Так, на кадетському чемпіонаті Європи всі команди грають класним зонним захистом, який явно вже награвався 2-3 роки. Ще одним важливим моментом є визначення порушення правил в таких епізодах. Арбітрам потрібно добре попрацювати, аби  чітко визначитися з нюансами трактування порушення. Думаю, було б непогано, аби ці порушення фіксував не рефері, а комісар, адже суддям буде дуже важко одночасно слідкувати за порушеннями та визначати вид захисту обох команд".
  
Щодо можливості використання тайм-аутів, то взагалі важко зрозуміти, як ми працювали без цього. Уявіть: зовсім малим дітям потрібно не лише відіграти весь період, а й провести його без зупинок. Зараз прийнято рішення щодо тайм-аутів і є можливість загравати шістьох гравців – це дуже добре».