Микола Неухацький: «Наші гравці повинні представляти марку черкаського баскетболу»

У цьому сезоні Микола Неухацький працював з найменшою юнацькою командою «Черкаських Мавп». У першому ж сезоні баскетболісти «Мавп-01» зуміли вийти до фінального туру чемпіонату ВЮБЛ та вибороли сьоме місце. У своєму інтерв’ю тренер «Черкаських Мавп-01» розповів про своє бачення цього сезону, охарактеризував виступи всіх юнацьких команд та повідав про плани на майбутнє.

– Цього сезону ви очолили команду «Черкаські Мавпи-01» і з нею виступали у чемпіонаті ВЮБЛ, де посіли сьому сходинку. Як можете оцінити рік роботи з хлопцями. Чого вдалося досягти?
– Можу сказати, що хлопці зробили якісний крок вперед. Хлопці навчилися вести м’яч більш правильно. Боремося з технікою кидка, оскільки основна маса дітей звикла кидати так, як вони вчилися до цього. У них стало більше розуміння самої гри, прививаю любов до команди, повагу до партнерів. Адже більшість гравців прийшли на тренування кожен сам за себе. Я їм намагаюся вселити те, що команда – це основне, без неї вони не можуть нічого досягти.

Поділіться, будь ласка, враженнями від чемпіонату ВЮБЛ, де ваші вихованці брали участь вперше?
– Так, хлопці провели повноцінний чемпіонат. Зіграли велику кількість матчів. Хотілося б, звичайно, щоб цих ігор було вдвічі більше, але тим не менше вони не знали, що таке бокова лінія, як виконувати аут, куди кидати, як водити м’яч. Зараз вони це все знають, тому прогрес є. Стосовно результату в сезоні, я задоволений. Ми потрапили до фіналу з восьмого місця, де змогли навіть покращити свій результат і стати сьомими. Втім головне навіть не місце, а те, що наприкінці чемпіонату ми змогли нав’язати боротьбу тим командам, яким на початку сезону ми поступалися без варіантів.

Окрім «Черкаських Мавп-01» ви працюєте також із командою «Черкаські Мавпи-99». Разом з нею ви їздили на один із турів Євроліги. Охарактеризуйте цей сезон і для «Мавп-99».
– 99-ий рік в минулому сезоні не потрапив до фіналу ВЮБЛ, а в цьому вже посіли п’яту сходинку. Це свідчить про якісний прогрес хлопців. Але дуже складно все дається з цими хлопцями. Особливо складно працювати над технікою кидка, ведіння, мислення та і загалом ставлення до роботи у гравців. Щоб чогось досягти, потрібно працювати з великою концентрацією. Вони тренуються вже чотири-п’ять років, а потрібного ставлення та концентрації у них немає. Дуже складно даються маленькі кроки у їхньому розвитку. Втім, думаю, що Євроліга дала їм поштовх для розвитку, адже вони грали з найсильнішими командами.


Загалом цього сезону юнацькі команди «Черкаських Мавп» досягли якісного результату в різноманітних чемпіонатах. Як можете оцінити виступи усіх юнацьких команд «Мавп» у цьому сезоні?
– Основне завдання всього дитячого баскетболу – виховати гравців високого рівня. При цьому наші команди 96-го та 97-го року стали чемпіонами України, це свідчить про те, що наші гравці, котрі виходять з дитячого баскетболу, найсильніші. Це не означає, що всі вони гратимуть на високому рівні. Втім, клуб веде правильну роботу в тому, що гравці, котрі підходять до професійного баскетболу у нас найсильніші. Принаймні зараз. Деякі команди потрапили до фіналу, деякі ні, але це не настільки важливо. Сама робота повинна проходити таким чином, щоб на виході наші юнаки представляли певну марку черкаського баскетболу, що це якісні баскетболісти, вони технічно та тактично навчені. А медалі – це бонус до тієї роботи, яку проводять гравці та тренери.

Цього сезону вже кілька вихованців черкаського баскетболу одягли форму «Черкаських Мавп». Як вважаєте, коли вони зможуть заграти на рівні Суперліги та стати основними гравцями нашої команди?
– Я думаю, що не зможуть вони відразу заграти. Їм потрібно кілька років для того, щоб вони адаптувалися до цих швидкостей та навантажень. Вони хороші гравці, пройшли гарну школу. Проте, щоб сьогодні заграти на високому рівні потрібен період адаптації. Окрім цього їм потрібна ігрова практика, адже без неї вони ніяк не зможуть заграти, а це дуже складний елемент, оскільки їм не довірять відразу той час, який їм потрібний. По суті, потрібна якась проміжна ланка, яка поступово переводитиме їх до дорослого баскетболу. Нині хочуть чи думають поєднати Вищу лігу та чемпіонат дублерів. Я думаю, це був би оптимальний варіант, адже там є і молоді гравці і досвідчені. Там вони могли б відчути той чоловічий баскетбол, котрий є у Суперлізі.


Нещодавно проходив шкільний турнір з баскетболу, де тренери відбирали гравців до команд «Черкаські Мавпи-02» та «-03». Ви також відвідували цей турнір. Що можете сказати про рівень дітей і чи побачили там гравців, котрі можуть навіть до вашої команди прийти?
– Було декілька дітей, які в перспективі можуть бути високими. Всі тренери шукають собі високих гравців, були непогані й «маленькі», котрі швидкі та координовані. Треба подякувати тренерам і вчителям фізкультури, які хоч якось відбирають дітей та цим допомагають клубу. Втім у Черкасах існує така проблема, що в нас ніби велике місто, а в людей, образно кажучи, «сільське мислення». Це проявляється в тому плані, що дитина навчається в одній школі і батьки її вже не відпустять на тренування в іншу школу, оскільки проїхати до іншої школи кілька зупинок для них далеко. А в нас поки немає можливості проводити професійні тренування в усіх школах. Тому в цьому полягає проблема. Адже нині складно знайти дітей, які б нам і підходили, і їх відпускали батьки на тренування.

– Чи відчинені двері у вашу команду?
– Взагалі всіх запрошував, нікого не виганяв. На початку на тренування прийшло кілька дітей, яким не вдавався баскетбол. Помітно, що цей вид спорту не для них. Я їм давав шанс, нікого не виганяв, вони займались три місяці. Ми з батьками поспілкувались, щоб дитина не витрачала дарма часу, можливо в іншому виді спорту їй все вдасться. А так, я всіх взяв на тренування. У нас був відбір, на тренування прийшло значно більше дітей. Ми взяли всіх, ось зараз хто лишився, той в команді.

– Попереду літо. Як плануєте відпочити після тривалого сезону?
– Я сподіваюсь, що ми до 15-го червня будемо тренуватися з дітьми. Минулого сезону їздили у табір в Чорногорію – це були певні курси підвищення кваліфікації. Якщо вийде в цьому сезоні, було б непогано. Якщо ні, то є певне запрошення на табір в Україні. З 15-го липня хочу з командою поїхати у Севастополь.