Саша Груїч: «У Черкасах спеціалісти, які вміють працювати на дуже високому рівні»

  Кілька днів тому представники «Черкаських Мавп» повернулися з тренувального табору відомого спеціаліста – Саші Груїча. Вже третій рік поспіль черкаські тренери та юні вихованці клубу повертаються з Балкан, прихопивши з собою солідний багаж знань. Сьогодні наш сайт спробує викласти ексклюзивну позицію самого Груїча щодо головних аспектів його кемпу та бачення розвитку черкаських представників у Сербії.

Анкета:
Саша Груїч
Тренерська кар’єра (ліцензія ФІБА) з 1992-го року
Сербія:
Тренер молодіжних збірних «Партизану»
Тренер молодіжної збірної Сербії
Росія:
2006-2008 – тренер молодіжних збірних школи «ЦСКА»
2009-2011 – тренер з індивідуальної підготовки БК «Динамо-Москва»
2011-… тренер з індивідуальної підготовки (асистент головного тренера)
БК «Локомотив-Кубань»

   Сашо, розкажіть, будь ласка, про цьогорічний кемп, наскільки він відрізняється від своїх попередників?
В першу чергу, він відрізняється організацією тренувального процесу. До нас знову приїхала велика кількість талановитої молоді та тренерів, але цього разу ми все зробили, аби кожен отримав якомога більше уваги. Ми розбили дітей на групи по шість осіб, які протягом дня проходили шість унікальних станцій, там вони відпрацьовували різні елементи, такі як: кидок, техніка і т.д.. У попередні роки з кожною групою працював один головний тренер та один асистент, цьогоріч з головним тренером було два асистенти, а інколи і більше. Таким чином виходить, що на одного спеціаліста випадало лише два юнаки. Зважаючи на традиційно високу інтенсивність роботи, додаткова увага серйозно допомагала гравцям засвоїти матеріал.

Чим ваш тренувальний табір відрізняється від інших?

Майже всі табори  мають комерційну основу. У нас також заняття не безкоштовні, але ми не ставимо перед собою мету заробити на цьому будь-яким шляхом. Одночасно на нашому кемпі перебуває обмежена кількість людей, формуючи її, ми відштовхувались від бажання дати якомога більше інформації, а не від комерційних моментів – це наша головна відмінність від інших кемпів. Знаю, що в країнах СНД подібних тренувальних таборів немає, можливо, вже в наступному році ми такий відкриємо в Україні.

Чому на вашому кемпі такий щільний графік роботи? Так краще засвоюється матеріал?
Дійсно, графік важкий. Справа в тому, що юнаки та тренери витрачають гроші на переліт, роботу у таборі та проживання тут. Зрозуміло, що, їдучи сюди, вони  хочуть чогось навчитися, тому ми так продумали роботу, щоб якомога більше знань вони зуміли отримати. Тут треба багато працювати, а відпочивати вони будуть в іншому місці. Обсяг роботи кожного дня у нас колосальний, спочатку людина отримає одну інформацію, наступного дня вона засвоюється і додається наступна і так наприкінці кемпу ми маємо цілий «клубок», який з собою має забрати баскетболіст чи тренер. Зрозуміло, що дуже важливо, аби ця інформація закріплювалася протягом сезону у клубі, де виступає гравець чи працює тренер.



Як вам робота на цьому кемпі з черкаськими гравцями та тренерами?

Кілька років тому до нас приїхав Максим Міхельсон, у минулому році з нами вже приїздив Микола Неухацький, цьогоріч ми попрацювали ще з двома черкаськими спеціалістами – Олександром Вороною та Сергієм Загоруєм, враження лише найкращі. Зараз я з великою упевненістю можу сказати, що в Черкасах спеціалісти, які вміють працювати на дуже високому рівні. Знаєте, для нас паспорт – не головне, ми розмовляємо мовою баскетболу, мені було дуже приємно попрацювати з вашими спеціалістами, чогось навіть навчитися в них і зрозуміло, що й вони для себе багато чого нового відкрили. Загалом, я з «Черкаськими Мавпами» співпрацюю доволі довго і знаю, що коли приїздять на кемп з цього міста, то потрібно очікувати вже підготовлених спеціалістів, те ж саме я можу сказати і про гравців. Не хочу виписувати велику кількість високих епітетів, скажу лише, що гравці з Черкас значно краще підготовлені, ніж, скажімо, більшість баскетболістів з московських комерційних шкіл, думаю, це багато про що говорить. І головна риса ваших хлопців у тому, що вони постійно мають бажання працювати та вдосконалюватися.