Джейсон Девіс: " Я п'ю чай п'ять разів на день"

 
    У цьому сезоні в баскетбольному клубі "Черкаські мавпи" грають п'ятеро іноземців. Деякі з них розмовляють лише англійською.

У середу о 10.15 до кафе "Аромат" приходить американець Джейсон Девіс, 26 років, із гравцем по команді Антоном Білоусом, 17 років. Той йому за перекладача. Девіс у командній спортивній формі, чорній жилетці та сірій плетеній шапці.
М'ятний чай з медом і якесь тістечко, — каже англійською до товариша. Білоус робить замовлення. За кілька хвилин офіціантка приносить чайник із заваркою та шматок торта.
А мед де? — запитує американець. — Тоді хоч цукор.
Помічає на столі цукорницю. Намагається насипати в чашку, але не виходить, бо цукор засох.
О Боже! О Боже! — каже російською і починає їсти тістечко.
У Черкасах Девіс живе близько місяця.

Не подобається, що тут холодно. Коли приїхав, мав лише це, — показує на жилетку. — Ні шапки, ні рукавиць. У моєму рідному місті Гартфорд найнижча температура це мінус 2 градуси, а тут мінус 20-30. Це скажена температура. Хочу поїхати в Київ на шопінг.

Мешкає в однокімнатній квартирі біля РАЦСу, яку йому винаймає клуб. Харчується у трьох черкаських ресторанах неподалік дому.
Це єдині заклади, де є меню англійською. До того ж я мусульманин, не їм свинини, тому трохи проблемно з вибором страв. Замовляю пасту, подобаються курячі бутерброди, супи. Добрий борщ. На обід витрачаю 120 гривень, — каже Девіс і починає шукати щось у рюкзаку. Дістає планшет "Епл" і показує фото з млинцями. — Вони були з куркою. Снідаю вдома пластівцями й чаєм. Взагалі, трачу по 300-400 гривень у день і не помічаю їх. Не звик до українських грошей, тому не рахую їх.

Із місцевих магазинів відвідує лише "Сільпо" за кількасот метрів від квартири. Купує там бельгійський шоколад. Ходить туди сам.
Також беру банани, пластівці, чай, мед. Я п'ю чай п'ять разів на день, тому що дуже холодно. Продавці в шоці, коли бачать мене. Дивляться так, наче я з космосу. Можливо, через те, що я чорний, а в Черкасах не так багато афроамериканців. Навіть інколи відчуваю дискомфорт через це.

На тренування їздить на таксі. Ловить його на вулиці і каже назву спорткомплексу "Будівельник". Відпочиває в нічних клубах.
Ходжу туди рідко. Тільки коли Соломон (друг і гравець з команди. — "ГПУ") хоче. Не подобається, що там багато тютюнового диму.
Складно було звикнути до того, що дуже мало людей говорять англійською.

В інших містах, де я грав, багато розмовляють англійською, тому пристосуватися було легше. Але це маленьке місто, я не очікував, що хоч хтось говоритиме. Хотілося б вивчити тутешню мову.
Українську чи російську? — запитую.
Так це майже одне й те саме, — сміється. — В кожній країні, де я був, намагався вчити мову хоча б базово. Вже знаю: "харашо", "я понімать", "пасіба". Знаю одне погане слово, але називати його не буду. Я чув від своїх одноклубників, коли вони кидають і промахуються.
 
"Газета по-українськи". Інна ІЩУК