Реакція АБКУ Суперліга на лист Міньмолодьспорт щодо ситуації навколо "Черкаських Мавп"

 
 
В міністерство у справах сім’ї, молоді та спорту у відповідь на Ваш лист від 21.07.2010 року, надісланий на ім’я Асоціації Баскетбольних клубів України «Суперліга», повідомляємо наступне:

У липні 2009 року було зареєстровано об’єднання юридичних осіб у вигляді Асоціації під назвою Асоціація Баскетбольних клубів України «Суперліга». (надалі «Суперліга») Діяльність Клубів-учасників Суперліги регулюється установчим документом. У більшості випадків у учасників (засновників) Суперліги – це статути. І у кожного учасника у статуті основними видом діяльності є спортивна і супутні із спортивної інші види діяльності. За вирішенням Вищого органу кожного учасника Суперліги було прийнято рішення про створення автономного спортивного некомерційного господарського об’єднання, основною задачею якого є проведення власного (серед учасників засновників Асоціації) Чемпіонату з баскетболу. Всі учасники Суперліги дотримуються положень чинного законодавства України, визнають правила гри в баскетбол і положення ФІБА, дотримуються положень договору із Федерацією Баскетболу України (ФБУ),  власних регламентуючих документів Асоціації, в тому числі  положень Статуту та  Регламенту проведення Чемпіонату Суперліги.
Так, згідно п.6.1. Статуту Асоціації,  Суперліга будує свої відносини з ФБУ на підставі взаємної поваги, чесності та справедливості та визнає виключну компетенцію ФБУ як національної федерації. За п. 6.2. цього ж статуту – Суперліга будує свої відносини з ФБУ на підставі окремо укладених договорів. Це дійсно так. У липні 2009 року було укладено відповідний договір, сторонами якого виступають дві самостійні особи: Суперліга і громадська організація – ФБУ.
У вказаному вище  листі Міністерство України у справах сім’ї, молоді та спорту (далі – Міністерство) занепокоєно тим, що спортивний клуб «Черкаси» не буде брати участь у ХХ Чемпіонаті України з баскетболу серед чоловічих команд вищої кваліфікації Суперліги (надалі «Чемпіонат»). Створена у 2009 році Суперліга у сезоні 2010/2011 роки насправді проводить свій другий Чемпіонат. А через те, що баскетбольні клуби, які мають баскетбольні команди вищої кваліфікації на принципах рівноправ’я, доброї волі, чесності і змагальності вирішили об’єднатися, то інтерес вболівальників і громадськості зосередив на собі саме такий Чемпіонат. І зветься такий чемпіонат через участь лише українських клубів і територію проведення – Чемпіонат України, але ж серед учасників Суперліги. Не слід плутати той чемпіонат, який проводить ФБУ разом із Міністерством (який не проводиться) і чемпіонат Суперліги, який проводиться власними силами й коштами клубів-учасників Суперліги й самою Суперлігою. Більш того, Суперліга, її учасники виконують всі вимоги Положення неіснуючого Чемпіонату України під егідою Міністерства, останній з яких, був ХVII.
 Щодо поставленого у листі від 21.07.10 питання участі Спортивного клубу Черкаси у Чемпіонаті України, згідно пункту 5.6. Положення (як вказано в листі) про проведення ХІХ Чемпіонату України з баскетболу, то це саме те питання, яке спортивний клуб «Черкаси» може вирішити разом із міністерством та ФБУ. Як що буде організовано потрібна кількість команд різних українських клубів, як що буде надано необхідну кількість спортивних споруд, а також спортивного обладнання яке відповідає вимогам Офіційних правил баскетболу та міжнародним стандартам (Додаток «Баскетбольне Встаткування» до «Офіційних Правил баскетболу».) Силами міністерства і ФБУ можливо організувати всеукраїнські змагання з баскетболу і затверджувати умови та порядок організації проведення таких змагань. Порядок проведення Чемпіонату серед учасників Суперліги затверджено Загальними зборами і він не суперечить «Положенням про проведення Чемпіонатів, і іншим нормативними актам». Як що відповідати на питання, на підставі чого баскетбольній команді «Черкаські мавпи» було відмовлено в участі в ХХ чемпіонаті України з баскетболу серед чоловічих команд Суперліги, то відповідь слід шукати у самому запитанні.  
По перше команда не може бути учасником Асоціації, а спортивний клуб «Черкаси» повинен стати як найменш учасником (засновником) Асоціації. Для того щоб стати учасником (засновником) Асоціації необхідно виконати вимоги статуту Асоціації, а саме статті 7, 10. Як що всі учасники Асоціації проголосують «За» прийняття спортивного клубу «Черкаси» до складу учасників, то таке рішення загальних зборів буде негайно виконано. Тобто Асоціація Суперліга – самостійна господарська організація яка самостійно( на підставі рішення учасників, діяльності свого виконавчого органу) веде діяльність із організації і проведення Чемпіонату України з баскетболу серед команд вищої кваліфікації. Саме так вказано у статуті Асоціації. Також п. 3.1. Статуту вказано про склад учасників – це чоловічі баскетбольні клуби вищої кваліфікації. А клуб «Черкаські мавпи» вищої кваліфікації не набув через що не може бути повноправним членом Суперліги. Більш того питання прийняття нового учасника, то таке питання може вирішити лише вищий орган Асоціації – загальні збори. А втручання органів влади в особі Міністерства  у діяльність окремого суб’єкта господарювання - Суперліги неприпустиме. Виникає питання: на підставі чого міністерство відстоює інтереси певного клубу, які не порушені і який має рівні права із Суперлігою?
Отже діяльність Міністерства регламентується відповідним положенням, яке має певний перелік повноважень і завдань щодо діяльності Міністерства. Так згідно з п. 3 Положення про міністерство України у справах сім’ї молодs та спорту, затвердженого постановою КМУ від 8 листопада 2006 р. N 1573 (надалі «Положення»), -  

Основними завданнями Міністерства є:
•    участь у  формуванні  та  забезпеченні  реалізації  державної
політики з питань  сім'ї,  дітей,  молоді,  фізичної  культури  та
спорту,  усиновлення,  демографічних  процесів,  рівності  прав та
можливостей жінок і чоловіків, попередження насильства в сім'ї;

•    сприяння розвитку різних видів спорту в Україні.

З наведеного вище, слід зазначити, що питань, в яких Міністерство забезпечую державну політику дуже багато, і вони найважливіші за тих, в яких Міністерство піклується за окрему баскетбольну команду. Це як бачимо невирішені питання сім’ї, дітей, молоді, фізичної культури а лише на при кінці спорту. Міністерству навпаки слід зауважити питання саме на проблемах відсутності дитячого спорту в країні, істотної проблеми спаду демографічного зросту населення, проблемі втілення фізичної культури в життя українців.
Дуже багато невирішених питань, пов’язаних із розвитком спорту в Україні, а саме розвитком дитячого, параолімпійського, жіночого спорту, спорту ветеранів. Також необхідно займатися проблемами усиновлення, демографічних процесів, рівності прав та можливостей жінок і чоловіків, попередження насильства в сім’ї. А міністерство турбують питання суто господарських відносин двох юридичних осіб – черкаського баскетбольного клубу і Суперліги.
Всі учасники Суперліги з великою радістю приймуть до своїх лав спортивний клуб «Черкаси», який в подальшому виступатимуть у Чемпіонаті Суперліги, який досягатимуть кращих спортивних результатів, який може в подальшому стати Чемпіоном України серед команд клубів-учасників Суперліги, але ж тільки за умови прийняття такого рішення загальними зборами Суперліги і набуття клубом вищої кваліфікації.

basket.com.ua