Олександр Кольченко: У Черкасах заново сформувався як спортсмен, баскетболіст

 
Капітан Черкаських Мавп і один з кращих українських баскетболістів в інтерв'ю Телеграфу розповів багато цікавого. Кумири, кар'єра, плани, чемпіонський сезон в Черкасах, сімейне життя і багато іншого. До речі, Олександр так само розповів, чому його інтерв'ю - справжня рідкість. Почали ми з рубрики "Продовж фразу":

- Продовж фразу "Якби не баскетбол, то ..."

- Я б став футболістом.

- Ви стежите за футболом, яку команду підтримуєте?

- Футбол - одна з найбільш популярних секцій. Але, так вийшло, що тренер з баскетболу був більш наполегливий, і я пішов у баскетбол. За футболом виходить стежити, більше за європейським. ПСЖ, Ліверпуль - улюблені команди, за якими найбільше стежу і вони викликають інтерес.

- Ідеальний відпочинок - це?

- Це хоча б один-два дні обмежити себе від телефону, зв'язку та інтернету, і провести час у колі сім'ї.

- "У мене є мільйон і я його витрачу на ..."

- (задумався ...) Освіта, якусь частину на відпочинок і, звичайно, на благодійність - комусь би теж допоміг виконати свою мрію.

- З ким із знаменитостей хотілося б зустрітися. Хто б це був?

- Це був би хтось із спортивного середовища. Цікаво поспілкуватися з людиною зі свого виду спорту: Леброн Джеймс, Кобі Брайант. А з футболістів мені дуже імпонує Златан Ібрагімович. Цікаво подивитися, як людина відпочиває, як він тренується і працює.

- Чи можна цих спортсменів назвати Вашими кумирами?

- У спортивній частині, напевно, так. Цікаво було б поспілкуватися з якимось політиком або актором.

- Вас останнім часом часто почали "мучити" травми. Як вважаєте, з чим це пов'язано?

- Спорт це завжди багато контактів. Баскетбол - це контактний вид спорту. Дуже багато ризиків: на майданчику, на тренуванні. Так вийшло, що в цьому році травмувався. Ще раз повторю, баскетбол контактний вид спорту. Моя травма? У грі трапився контакт з габаритним гравцем і, так вийшло, що вилетів на місяць-півтора. У тому сезоні? Була планова операція на п'яті, після якої була довга реабілітація. Зараз все добре! Гріх скаржитися!

- Щоб б Ви змінили в правилах баскетболу?

- Уже все придумано до нас. Як кажуть: «Велосипед винайдений вже давно». Залишається тільки вдосконалюватися в цій грі. Гра придумана вже давно! Американський трохи відрізняється від європейського: кількість ігрових хвилин і є нюанси з порушеннями - а так, баскетбол всюди однаковий.

- Ваші кар'єрні східці: Хімік, Азовмаш, Політехніка, Будівельник, Автодор (Росія), Невежис (Литва), Черкаські Мавпи. Який етап кар'єри вважаєте найбільш успішним для себе?

- Кожен етап, проведений в професійному спорті, він дуже важливий для спортсмена - це відмінний досвід! У Хіміку я "став на ноги" як спортсмен, як баскетболіст, як особистість. Десять років в Хіміку - це пристойно. Саме там я зрозумів, що баскетбол - моє! Почав заробляти свої перші гроші, потрапив в руки до тренерів, які заклали відмінний фундамент. Азовмаш: там я був трошки на інших позиціях. Сезон в Політехніці вийшов зім'ятим через політичні обставини в Україні. Він припав на час «Майдану» - несприятливий час для спорту. Був період, що довелося виїхати за кордон в якості іноземця і перебувати там - не від хорошого життя в Україні, знову ж. Був на той момент ряд причин: недотримання деяких пунктів в контракті.
А ось етап в Черкасах: вийшло, що вже 4 неповних сезони. Заново сформувався, як спортсмен, як баскетболіст і вже показую зрілу гру.

- Порівняйте довоєнний період з нинішнім. Баскетбол повертається на колишній рівень?

- Ні! Ще ні. Згадаймо довоєнний період: кількість команд, які були в Суперлізі, силу і їх загальний бюджет, він був набагато більше - це можна відстежити і по іноземцям в лізі в той час. Зараз ліга поступово стає сильнішою. Якщо брати останні 4 сезони - то ліга, напевно, найсильніша.

- Назвіть Топ-3 баскетболіста Суперліги України.

- Я не хочу виділяти конкретної людини, але в кожній команді є свій лідер - це легко можна відстежити, зайшовши на сайт ФБУ. Для когось лідер той, хто забиває найбільше очок, а для когось - той, хто виконує чорнову роботу і є «кулаком» в роздягальні.

- Як вплинув на Ваше становлення, як баскетболіста, Максим Міхельсон? Що можете сказати про нього?

- Я багато в чому йому вдячний, тому що 4 роки тому він в мене повірив і дав можливість себе спробувати в Черкасах. Я тут вже чотири сезони, а це говорить про те, що тренер мені довіряє. Тільки слова подяки, що, на той момент, він повірив у мене і дав можливість реалізуватися саме в Черкасах. Місто мені дуже подобається, подобаються відносини в команді - тільки позитивні відгуки.

- Багато хто відзначає, що «Мавпи» підкуповують своїм підходом: виховують молодих баскетболістів, які потім їдуть в Європу.

- У Черкасах створено відмінна школа підготовки молодих хлопців, починаючи з юнацького віку і закінчуючи вже командою "майстрів". Є команда кожного віку - у хлопців є протоптана дорога до "великого баскетболу". В клубі і в команді створені всі умови для прогресу молодих виконавців. Можна на пальцях перерахувати клуби, де створені такі умови.

- Оцініть перспективи українських баскетболістів (Лень і Михайлюк) в NBA.

- Наші хлопці величезні молодці! Не завжди у них все виходить, але вони працюють і стараються. Лень вже не молодий, трохи досвідченіший, ніж Свят (Михайлюк - прим.), Але, знову ж таки, потрібно працювати - це дуже сильна ліга.

- У кого з молодих українських хлопців є шанс туди пробитися?

- Що стосується молодих хлопців, які ще на шляху туди - потрібно працювати і прагнути до кращого. Вони тільки на шляху становлення. Завзятість і праця роблять своє - все в їх руках, вони можуть бути одними з кращих.

- Дайте три поради починаючим баскетболістам.

- Працювати, працювати, і ще раз працювати на майданчику - це не тільки включає в себе командні тренування, а і ще роботу над собою індивідуально. Недарма є приказка: «Без праці не виловиш рибку зі ставка!».

- Повернемося до «Мавп». Після минулого (можливо, провального) сезону, в цьому - все непогано, але, все ж є «хвороба другої гри».

- Провальний - це так, поверхово. В той сезон, коли ми стали чемпіонами нас ніхто не записував навіть до трійки фаворитів. Минулий? На те були свої причини: ми заявилися в два турніри (Суперліга і Кубок Європи ФІБА). По ходу сезону було дуже багато серйозних травм через які ми не могли показати свій максимум. Хлопці, на яких була зроблена ставка в «чемпіонському сезоні» не змогли нам допомогти через об'єктивні причини. Природньо, команда сезон провалила. В цьому сезоні? Ми виграли у сильних команд, і програли аутсайдерам. Ми над цим працюємо. Ще навіть не екватор чемпіонату - час є. А потенціал у команди - божевільний. Прибери "непотрібні програші" Запоріжжю і Соколам - ми б зараз були лідерами!
 
Я читаю, що у нас зараз ставляться не як до лідерів - ну, нехай буде так! У чемпіонському сезоні ми теж були "темною конячкою". Головне знайти свою гру і відшукати ниточки управління нею. Ми можемо дуже сильно додати у другій частині - як в чемпіонському сезоні! Головне, щоб всі були здорові і була хороша атмосфера в команді.

- Згадайте чемпіонський сезон. За рахунок чого вдалося домогтися такого успіху?

- Була здорово підібрана команда - кістяк! Всі хлопці грали один за одного. Кожному подобається перемагати. Ось і у нас була мета: вийти і перемогти в кожному матчі.

- Зараз ходять чутки, що Олександр Кобець повернеться в «Черкаські Мавпи», що Вам про це відомо?

- З приводу нинішньої ситуації краще запитати у самого Сашка і у тренера. Саша з нами іноді тренується. Він налаштований максимально швидко і ефективно повернутися на майданчик.

 Інфраструктура в Черкасах - можна сказати, що одна з найкращих в Україні?

- Зараз є кілька команд в лізі, які диктують моду в баскетбольному світі. Ми десь посередині. Хотілося б більшого. У моєму розумінні, головна інфраструктура - це зал, а в Черкасах немає сучасного залу, який би відповідав міжнародним стандартам. Поки цього немає! Питання більше до керівництва міста, чому вони не рухаються в цьому напрямку.

- Взагалі "ПС Будівельник" вважають одним з кращих залів в Україні, Ви не згодні?

- Ні! Звичайно не згоден! Який найкращий зал в Україні - це звичайний зал. Кращий зал в Україні - в Южному, у Прометея хороший зал, а раніше туди страшно було заходити. У Черкасах? Не думаю, що в цьому залі потрібно робити ремонт! Потрібен хороший новий зал, який буде відповідати європейським стандартам.

- Після провального виступу у відборі на Євробаскет збірна України змінила тренера. Що можете сказати про Айнарса Багатскіса?

- Я з ним ніколи особисто не працював. Коментувати його роботу на посаді тренера я не візьмуся. Я хочу побажати тренеру і баскетболістам удачі і успішно провести відбір на турнір.

- Ви грали проти Київ-Баскету, який очолює латвієць, що можете сказати?

- Київ-Баскет хороша команда. Добре укомплектована, дуже глибокий склад, але, тут треба розуміти, що вони ще грають і в Кубку Європи. На даний момент склад - кращий в Україні, але, і у них не все виходить в Україні. На то є ряд причин!

- Готуючись до інтерв'ю з Вами, шукали якісь висловлювання в пресі, але майже нічого немає. З чим це пов'язано?

- Я несильно медійний чоловік. Якщо Ви помітили, в сезоні я ніколи не ходжу на інтерв'ю після матчів. Протягом сезону я намагаюся не давати інтерв'ю. Я намагаюся більше робити, ніж говорити. Був не сильно приємний досвід спілкування з журналістами, коли говорилося одне, а по факту - писалося зовсім інше. Буває це підноситися абсолютно під іншим кутом. Багато виривають частини з інтерв'ю.

- Де Ви себе бачите після завершення професійної кар'єри?

- Про завершення кар'єри я поки не думаю, але це все одно коли-небудь має статися, сподіваюся ще побігати, «потрусити старовиною». Але такі думки вже відвідували. Хотілося б залишитися у баскетболі. Мені була б цікава тренерська робота, але вже з більш старшими хлопцями. З "малюками"-  дуже енергозатратно! Дивлюся на Міхельсона, він зараз і дітей тренує - не заздрю йому. Буває на наші тренування приходить втомлений. Може це буде щось пов'язане з менеджментом. Ще, як мінімум разочок, хочеться стати чемпіоном з Черкасами, а потім - будемо дивитися!

- Побажання на Новий 2020 рік.

- Хочу привітати всіх наших уболівальників і любителів баскетболу з наступаючими святами. Хочу побажати здоров'я - це найголовніше. Також щастя, радісних і здорових дітей. Будемо трохи добрішими і світ стане краще. Чекаємо Вас на іграх - ви наш "6 гравець". Ми граємо заради ваших емоцій!